مجله خبری دنیای مجازی پوسته مجله خبری وردپرس

تحول بزرگ در خودروسازی ایران؛ امضای تفاهم‌نامه برای تولید ۲۳ محصول طی ۱۰ سال آینده

ایران‌خودرو تفاهم‌نامه‌ی طراحی و تولید پلت‌فرم اختصاصی برای ساخت ۲۳ محصول جدید را با بزرگترین شرکت‌های فعال در این حوزه امضا کرد. طی این تفاهم‌نامه شرکت‌هایی مثل پنین فارینا ایتالیا، بنتلر آلمان، ماهله آلمان، هیوندای پاورتک کره‌ی جنوبی و پانچ پاورترین بلژیک با ایران‌خودرو همکاری خواهند کرد.

به گزارش ایکوپرس، امروز مراسمی برای امضای قرار داد و تفاهم نامه ده جانبه برای طراحی و تولید پلت‌فرم محصولات جدید امضا شد.

بر اساس این همکاری، قرار است طی ۱۰ سال آینده، ۲۳ محصول جدید در کلاس‌های مختلف روی پلت‌فرمی ماژولار طراحی و تولید شوند. این به معنی ساخت خودروهایی در کلاس‌هایی مثل سدان، هاچ‌بک، کراس‌اور و شاسی‌بلند روی پلت‌فرمی مشترک است.

کامران سپهری، معاون طراحی و توسعه محصول ایران‌خودرو در این مراسم گفت: “ويژگي مهم پلتفرم استفاده به صورت مشترك براي چند محصول است كه اين امكان را ايجاد مي كند تا محصول به صورت اقتصادي و در تيراژ بالا توليد شود.”

هم‌چنین قرار است ایران‌خودرو با همکاری دانشگاه‌های صنعتی شریف و امیرکبیر، خودروهایی در مدل‌های هیبریدی و برقی روی این پلت‌فرم طراحی کند. هاشم یکه زارع، مدیرعامل ایران‌خودرو گفت: “اولين محصول پلتفرم در دو و نيم سال آينده وارد بازار خواهد شد كه در اين پلتفرم سبد محصولات از جمله توليد خودروهاي هيبريدي و برقي وجود دارد.” وي خاطرنشان کرد:”‌از دانشگاه هاي صنعتي شريف و اميركبير براي مشاركت در توليد خودروهاي هيبريدي و برقي دعوت كرده ايم.”

این اقدام می‌تواند به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تحولات در تاریخ صنعت خودروسازی ایران محسوب شود. در همین راستا، یکه زارع چنین اظهار کرد: “طراحي پلتفرم موضوع بسيار مهمي است كه ما از ابتداي حضور در ايران خودرو به دنبال آن بوديم و در قرارداد با پژو هم اين اختيار را داريم كه از پلتفرم پژو براي توليد محصولات ديگر نيز استفاده كنيم.”

هدف نهایی، طراحی پلتفرمی ماژولار خواهد بود که ۲۳ خودرو طی ۱۰ سال آینده روی آن ساخته می‌شوند.

تولید یک خودرو به معنی طراحی ظاهری خارج و داخل اتومبیل، طراحی شاسی و پلت‌فرم، تهیه قسمت‌هایی مثل پیشرانه و جعبه‌دنده و ایجاد هماهنگی بین آن‌ها است. در همین خصوص، یکه زارع چنین بیان کرد: ” در امضاي قرارداد براي طراحي پلتفرم جديد،‌ موتور، گيربكس و اكسل را پيش بيني كرده ايم و در كنار اين همكاري ها شركت بوش و ديگر شركت هاي بزرگ و قطعه سازان ايراني در طراحي پلتفرم مشاركت فعالانه اي دارند.”

پیش‌بینی می‌شود اولین محصول این قرارداد در نیمه دوم سال ۹۸ وارد بازار ایران شود. شرکت‌های طرف ‌قرارداد از بزرگ‌ترین و معتبر‌ترین شرکت‌های دنیا در حوزه‌ی خود هستند. پنین فارینا ایتالیا، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های طراحی پلت‌فرم دنیا به شمار می‌آید. این شرکت با خودروسازهای بزرگی مثل فراری، آلفارومئو، جی‌ام، هیوندای، ولوو، جگوار، مازراتی، پژو، هوندا و فیات فعالیت داشته است.

شرکت ماهله آلمان در این قرارداد، طراحی و توسعه چهار پیشرانه‌ جدید را برای ایران‌خودرو بر عهده دارد. این پیشرانه‌ها در دو حجم ۱٫۲ و ۱٫۵ لیتری با سوخت بنزین و گاز تولید می‌شوند. شرکت بنتلر آلمان، مسئول طراحی و توسعه اکسل جدید و مجموعه‌های مرتبط است. بنتلر شرکت بزرگی است که در حوزه‌های ساخت قطعات مکانیک و خودرو فعالیت دارد. این شرکت در سال ۱۸۷۶ تاسیس شد.

شرکت‌های پانچ‌پاورترین بلژیک و هیوندای پاورتک کره جنوبی هم در بخش طراحی و توسعه جعبه‌دنده‌های دستی و خودکار برای این محصولات جدید کار خواهند کرد. تقاضای مشتریان برای تهیه خودروهای مجهز به دنده خودکار باعث شده تا ایران‌خودرو در این تفاهم‌نامه، همکاری لازم را جهت تامین گیربکس اتوماتیک انجام دهد. سرمايه گذاري لازم براي اجراي قرارداد بيش از هزار ميليارد تومان برآورد مي شود و كليه مراحل آن در داخل كشور و گروه صنعتي ايران خودرو انجام خواهد شد.

[template id=”1077″]