مجله خبری دنیای مجازی پوسته مجله خبری وردپرس

برطرف کردن دو حفره امنیتی مهم در اندروید

تیم امنیت موبایلی گوگل هفته شلوغی را پشت سر گذاشته است. این شرکت یک بروزرسانی جدید را برای اندروید ارسال کرد تا دو حفره امنیتی این سیستم عامل را از بین ببرد. اگر هکرها راه بهره برداری از این حفره های امنیتی را پیدا می کردند، تهدید جدی و خطرناکی برای کاربر ایجاد می شد. در ادامه خبر با viwo همراه باشید.
اولین حفره تنها با اهداف تحقیقاتی طراحی شده بود و فقط در صورتی جنبه مخرب پیدا می کرد که اصلاح شود. به گفته گوگل محافظت از سیستم عامل یا مقابله با این حفره امنیتی کار سختی نیست.%d8%af%d9%88-%d8%ad%d9%81%d8%b1%d9%87-%d8%a7%d9%85%d9%86%db%8c%d8%aa%db%8c-%d9%85%d9%87%d9%85-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d9%86%d8%af%d8%b1%d9%88%db%8c%d8%af

نقص امنیتی بعدی درست مثل آسیب پذیری معروف Stagefright عمل می کند و به هکر اجازه می دهد که یک تصویر JPEG تغییر یافته را از طریق جیمیل یا گوگل تاک ارسال کند و گوشی کاربر را بدزدد. بر اساس توضیحات یک متخصص امنیتی، پیدا کردن این مشکل درست مثل برطرف کردن آن بسیار آسان است.
علاوه بر اینها، تیم امنیتی گوگل متوجه شده گوگل پلی میزبان اپلیکیشن هاییست که به دو نوع مالور به نام های CallJam و DressCode آلوده شده اند. CallJam می تواند گوشی های موبایل را مورد هدف وب سایت هایی قرار دهد که درآمد تبلیغاتی ساختگی دارند و اگر اجازه انجام ادامه مراحل را به آنها بدهید، گوشی با شماره های پرداخت تماس خواهد گرفت. DressCode نیز منابع مشکوک آگهی را بازدید می کند اما با شبکه های محلی نیز سازگاری دارد. گوگل هم اکنون برنامه های متخلف را حذف کرده است اما نرخ آلودگی هنوز در شرایطی که کاربران هزاران هزار بار نرم افزار را دانلود کرده باشند بالاست.
با این وجود احتمال اینکه چنین مالور اجرا شود بسیار کم است چون همیشه با بروزرسانی های امنیتی اندروید به صورت دوره ای برطرف می شود. تنها صاحبان دستگاه های نکسوس هستند که اولین پچ های امنیتی را دریافت می کنند و هر کاربر دیگری برای دریافت این خدمات باید منتظر بماند. بروزرسانی های ماهانه گوگل به کمکتان خواهد آمد اگر شرکت تولید کننده اسمارت فون شما به ارسال این بروزرسانی ها متعهد نباشد و شما را با نسخه های قدیمی اندروید که حاوی پچ های جدید نیستند رها کند، همچنان در خطر باقی خواهید ماند. بنابراین باید صبور باشید تا یک بروزرسانی مرسوم را دریافت کنید و یا یک دستگاه جدید خریداری کنید تا بروز شوید.

[template id=”1077″]