منشاء امواج رادیویی کیهانی اسرارآمیز کشف شد

امواج رادیویی سریع و اسرارآمیزی که در فضا وجود دارند، سال هاست که ستاره شناسان و دانشمندان نجوم را سردرگم کرده اند. این که چگونه پدید آمده اند و منشاء آن ها کجاست همواره ذهن ستاره شناسان را درگیر کرده است. اما بالاخره محققان موفق شدند برای چنین پرسش هایی به پاسخ هایی برسند.

 

برای نخستین بار، دانشمندان یکی از این امواج را از اعماق فضا و بیرون از کهکشان راه شیری تا زمانی که به زمین برسد ردیابی کردند. آن ها برای این کار، ابتدا از تلسکوپ رادیویی بسیار بزرگی موسوم به Karl G. Jansky Very Large Array استفاده کردند تا محل دقیق امواج را بتوانند شناسایی کنند. سپس به کمک تلسکوپ Gemini North، تصویری از محل های طی شده در آسمان را بدست آوردند. تعجب برانگیزترین قسمت، این نیست که آن ها چطور موفق به انجام این کار شدند، بلکه این موضوع است که منشاء این امواج رادیویی کجا قرار دارد.

 

8ddd4831-8661-4934-9f14-cc2e59f347b9

 

جالب است بدانید که پیش تر تصور می‌ شد امواج رادیویی پرانرژی موسوم به FRB از یک کهکشان بسیار نورانی و بزرگ به نام ، یک ابرنواختر یا یک سیاهچاله فضایی با جرم فوق‌العاده زیاد، ساطع می‌ شوند. اما پس از این کشف معلوم شد که منشاء اصلی این امواج یک کهکشان کوتوله در فاصله بیش از سه میلیارد سال نوری از زمین قرار دارد.

 

FRB 121102، یک شی در یک کهکشان کوتوله است که جرم آن کمتر از یک صدم جرم کهکشان راه شیری است. اما چه چیزی باعث می شود که چنی کهکشان کوچکی عامل ایجاد امواج رادیویی کیهانی باشد؟ در جواب باید بگوییم که این کهکشان جوان است و به سرعت ستاره ها را شکل می دهد. بنابراین این احتمال وجود دارد که عامل پیدایش امواج رادیویی، ستاره های نوترونی جوان باشند. به جز این مورد؛ این امواج می توانند زاده اشعه های گاما یا فرانواختر (ابرنواختر بسیار بزرگ) که تمایل دارند در کهکشان های کوتوله رخ دهند، باشند.

 

در هر صورت، این کشف بسیار حائز اهمیت است و همین موضوع می تواند به درک بیشتر ما از چگونگی پیدایش کهکشان ها و جهان کمک بسیاری کند.

 

 

منبع: تک شات
یک دیدگاه در “منشاء امواج رادیویی کیهانی اسرارآمیز کشف شد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *