نگاه نزدیک به کفش های ورزشی چاپ سه بعدی آدیداس

کفش های ورزشی چاپ سه بعدی فعلا قرار نیست تحولی در دنیای کفش های ورزشی ایجاد کنند. در حال حاضر، این فناوری هنوز از نظر اقتصادی برای قشر متوسط جامعه به اندازه کافی مقرون به صرفه نمی باشد. همانطور که چندی پیش در viwo خواندید کفش های ورزشی آدیداس که با بهره مندی از فناوری چاپ سه بعدی تولید شده اند با قیمت ۳۳۳ دلار روانه بازار شد. اما فناوری به کار رفته در این کفش ها بر خلاف کفش های +۷۰۰ دلاری نایک موسوم به HyperAdapts که اوایل سال جاری میلادی در تعداد محدود تولید شد، بسیار توجیه پذیر و ممکن می آید.
اما اگر نگاه دقیق تری به این کفش ها بیاندازیم، بلافاصله متوجه سه نکته در خصوص آنها می شویم. اول اینکه ظاهر آنها بسیار جذاب است. دوم اینکه بسیار سبک هستند. و مورد سوم اینکه در هوای بارانی به هیچ عنوان کاربرد نخواهند داشت. در بین رویه ی PrimeKnit و کفه ی شبکه ای که توسط چاپ سه بعدی تهیه شده، به نظر می رسد که بخش اعظم این کفش های ورزشی از هوا تشکیل شده است – که بدون شک عامل مهمی در سبک وزنی کفش های ورزشی است.
آدیداس به کفه ی تولید شده توسط چاپ سه بعدی عنوان “ساختار توری سه بعدی” را اطلاق کرده است که به ساختار پیچیده ی هندسی گفته می شود که تراکم بافت آن بر اساس محل هایی که به پا فشار بیشتری وارد می کند تغییر می یابد تا بتواند فشار را بطور متوازن توزیع کرده و ضربه را به خود جذب کند. این طراحی همچنین در کنار رویه ی انعطاف پذیر، به انعطاف پذیری بیشتر در قسمت کفه کفش می انجامد. این کفش ها به طرز قابل توجهی نیز راحت هستند.

adidas1

آیا با تمام این اوصاف این کفش ها ۳۳۳دلار می ارزند؟ باید گفت اگر واقعا مشتاق خرید کفشی که در تعداد محدود تولید و عرضه می شود نیستید، این کفش ارزش قیمت تعیین شده را ندارد. البته باید در نظر داشت که این کفش ها قرار نیست در کنار سایر محصولات آدیداس قرار گیرند. در عوض، این کفش ها هم مانند Parleyکه از زباله های موجود در اقیانوس ها تولید شده بود و همچنین کفش های قابل تجزیه ی Biosteel، فقط در تلاش برای نمایش ممکن ها ساخته شده است.
با رواج یافتن هر چه بیشتر فناوری چاپ سه بعدی، بعید نیست به زودی با محصولات جدیدی روبرو شویم که تغییراتی بنیادی در دنیای کفش های ورزشی به همراه داشته باشند.

adidas8 adidas7 adidas6 adidas5 adidas4 adidas3 adidasadidas2

منبع:TECHCRUNCH-techshot

 

۰۱:۳۹

۰۲:۳۷
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *