سنسورهای محصولات آینده اپل احتمالاً کاربران را از خطرات زیست محیطی آگاه می کنند

وقتی صحبت از نوآوری به میان می آید، کمتر کمپانی است که بتواند با اپل رقابت کند. در حالیکه شاید نزدیک شدن به دهمین سالگرد معرفی نخستین آیفون دلیلی بر حدس و گمان های متعددی باشد که در خصوص ویژگی های جدید احتمالی در آیفون سال آینده مطرح می شود، پتنتی که روز پنجشنبه توسط تیم کوک و کمپانی اپل به اداره ثبت اختراع و علائم تجاری آمریکا تقدیم شد می تواند ایده ای از سورپرایزی که اپل برای کاربران در آیفون سال ۲۰۱۷ در نظر گرفته است به همراه داشته باشد.
این پتنت از فناوری خبر می دهد که در آن یک حسگر محیط زیستی در محوطه بلندگوی اسمارت فون قرار داده می شود. بدین ترتیب بخشی از این سنسور در مجاورت محیط قرار می گیرد و می تواند از مواد موجود نمونه گیری کند و از طرفی به دلیل قرار گرفتن در داخل گوشی از محافظت لازم نیز برخوردار است.
دیافراگمی که در محوطه بلندگو یا پورت قرار می گیرد از مدار سنسور برای جذب، دریافت و خروج نمونه هایی مانند هوا و آب استفاده می کند. بهره مندی از سیستم بلندگویی که می تواند آب را به خارج از دستگاه پمپ کند پدیده ای شناخته شده برای کاربران اپل واچ Series 2 است، اما حرکات دیافراگم نیز می تواند با جایگزین کردن نمونه های جدید و با ممانعت از ماندگی نمونه به افزایش صحت نتایج بررسی نمونه کمک کند.

apple1 apple2

اپل همچنین به مجموعه ای از اجزا که می توانند در این سنسور مورد استفاده قرار گیرند اشاره کرده است که می توان از سنسور اکسیژن، سنسور مواد بیولوژیکی، سنسور حرارتی، سنسور دی اکسید کرین و منو اکسیدکربن، سنسور اوزون، سنسور رطوبت، سنسور گازهای مختلف و بسیاری دیگر نام برد.
با وجودیکه هنوز مشخص نیست اپل این قابلیت را در کدام محصولات و از چه زمانی در اختیار کاربران خود قرار می دهد، منافع بالقوه برخورداری از چنین قابلیت هایی بر روی اسمارت فون و یا ساعت چیزی نیست که بتوان به راحتی از کنار آن عبور کرد.
انتطار می رود دستگاه های دارنده این سنسور اطلاعات را از آن دریافت کرده و پس از پردازش آنها نوتیفیکیشن هایی را در اختیار کاربر قرار دهند. بعنوان مثال، اگر شخص با چنین دستگاهی وارد منطقه ای شود که از غلظت بالایی از گازهای خطرناک برخوردار است، این دستگاه می تواند زنگ هشداری را فعال کند که در نهایت به نجات جان شخص کمک می کند. بعلاوه اگر این فناوری همه گیر شود و به بخشی ثابت در اسمارت فون ها و اسمارت واچ های آینده تبدیل شود، دانشمندان نیز قادر خواهند بود به مجموعه وسیعی از اطلاعات قابل استناد در این حوزه دست یابند.
دسترسی به اینچنین اطلاعات خاص و در زمان واقعی نه تنها به افرادی که از بیماری آسم رنج می برند اجازه می دهد روزانه از مناطق آلوده مطلع شوند، بلکه تصویری بهتر از موقعیت، دلیل و زمان آلودگی در اختیار دانشمندان قرار می دهد که در مطالعات زیست محیطی بسیار ضروری است.

منبع:PHONEARENA – techshot
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *